Co prawda odpowiednie rozporządzenia mają pojawić się w ciągu najbliższych kilku dni, ale samorządy są już zobowiązane do przyjmowania wniosków od obywateli o wypłacanie im dodatku węglowego. Problem w tym, że jego wprowadzenie zbiegło się z dużą podwyżką cen w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej.

Początkowo rządzący zamierzali wprowadzić cenę maksymalną na węgiel dla gospodarstw domowych, która miała wynieść maksymalnie 996,60 zł za tonę. Ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nie zdążyła jednak wejść w życie, a premier Mateusz Morawiecki już przyznał się do porażki tego systemu.

W związku z tym przyjęto nową ustawę, tym razem wprowadzającą dodatek węglowy. Będą mogły otrzymać je gospodarstwa domowe używające źródeł ogrzewania takich jak kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.

Dopłata do zakupu węgla wyniesie więc 3 tys. zł. Samorządy już zaczęły zresztą przyjmować wnioski od obywateli, chociaż Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopiero w najbliższych dniach ma wydać odpowiednie rozporządzenia w tej sprawie.

Tymczasem wraz z wejściem w życie dodatku węglowego swoje ceny w sklepie internetowym podniosła Polska Grupa Górnicza. Największy producent tego surowca w naszym kraju właśnie dzisiaj opublikował więc swój nowy cennik. W niektórych przypadkach cena produktów wzrosła aż o 40 proc.

Spółka twierdzi, że ma to związek z ujednoliceniem cen węgla pozyskiwanego z różnych kopalń, a także z rosnącymi od początku roku kosztami wydobycia. Tym samym tona węgla w e-sklepie PGG S.A. kosztuje teraz średnio 1,2 tys. zł.

Na podstawie: rmf24.pl, bezprawnik.pl, sklep.pgg.pl.

Zobacz również: