Tylko w przeciągu ostatniego tygodnia w dwóch państwach islamski hidżab stał się elementem policyjnego munduru. Do użytku dopuściła go jedna z policyjnych komend w Wielkiej Brytanii, a wcześniej został w pełni zaakceptowany w Nowej Zelandii. W ten sposób funkcjonariusze mają odzwierciedlać „zróżnicowanie społeczne” występujące w obu wspomnianych krajach.

Elementy muzułmańskiego stroju dla kobiet jako pierwsza wprowadziła Nowa Zelandia. Nad zaprojektowaniem odpowiedniego munduru pracowano przez ostatnie dwa lata, po tym jak o jego stworzenie zwróciła się niejaka Zeena Ali. Muzułmanka uczestniczyła zresztą w pracach nad wspomnianym strojem, stąd będzie pierwszą używającą go policjantką.

Dowództwo nowozelandzkiej policji twierdzi, że właśnie w ten sposób chce przyciągnąć do swoich szeregów miejscowych wyznawców islamu. Sama Ali zachęca muzułmanów, aby wstępowali w policyjne szeregi szczególnie po zamachu w Christchurch w 2019 roku. Właśnie wówczas przeciwnik ekspansji islamu zaatakował dwa meczety w wymienionej wyżej miejscowości.

Hidżab stopniowo wprowadza również policja w Wielkiej Brytanii. Na razie jest to możliwe w pojedynczych komisariatach. Kolejnym z nich stała się placówka w hrabstwie North Yorkshire. Tamtejsza policja uważa, że w ten sposób „lepiej reprezentuje społeczność, której służy”.

Twórcy nowych mundurów w North Yorkshire zostali już zaproszeni do zaprojektowania hidżabów mogących wejść do ogólnokrajowego użytku. W tej chwili muzułmańska chusta jest dopuszczona do użytku przez policję w Londynie oraz w Szkocji.

Na podstawie: bbc.com, arabnews.com.