Właściwie wszystkie państwa na świecie będą musiały zmierzyć się ze wzrostem bezrobocia, nie wspominając już o obniżkach wynagrodzeń. Policjanci najwidoczniej żyją jednak na innej planecie, bo związki funkcjonariuszy przygotowują się do ogólnoeuropejskiego strajku, mającego być odpowiedzią na pojawiające się plany obcinania ich pensji w kilku państwach.

W sprawie przyłączenia się do strajku Europejski Związek Policji miał już zwrócić się do przedstawicieli polskich związków zawodowych. Zapytanie dotyczy zorganizowania demonstracji w jednym dniu przez wszystkich funkcjonariuszy policji w Europie. Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, jeszcze nie podjął decyzji w tej kwestii z powodu braku szczegółowych informacji.

Milicjant przyznaje jednak, że w służbach w praktycznie całej Europie chodzą słuchy o planowanej obniżce wynagrodzeń. W ten sposób europejskie kraje chcą poradzić sobie z kryzysem gospodarczym związanym z pandemią koronawirusa. Warto zresztą podkreślić, że w każdym państwie już nastąpił wzrost bezrobocia, nie wspominając już o obniżkach pensji dla zdecydowanej większości pracowników.

Jankowski nie potwierdził, aby podobne plany mieli rządzący w Polsce. Funkcjonariusz wyraził jednocześnie nadzieję, „że nikt na tak irracjonalny pomysł nie wpadnie„, bo jego zdaniem byłoby to zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. Ma on jednak świadomość, że milicjanci nie mają zbyt wielkich szans na wywalczenie w najbliższym czasie jakichkolwiek podwyżek.

Na podstawie: infosecurity24.pl,