Pew Research Center przeprowadziło badanie dotyczące postrzegania Stanów Zjednoczonych na świecie. Jego wyniki potwierdzają, że Polacy są najbardziej proamerykańskim narodem na świecie, przebijając pod tym względem nawet Izrael. Zdecydowana większość polskich respondentów pozytywnie ocenia politykę USA, ufa prezydentowi Joe Bidenowi i wierzy w dbałość Amerykanów o interesy innych krajów.

Sondaż został przeprowadzony przez Pew Research Center wśród 23 społeczeństw na całym świecie. Biorąc pod uwagę jego łączne wyniki, blisko 59 proc. ankietowanych pozytywnie odnosi się do Ameryki, z kolei negatywnie 30 proc. Zaufanie wobec amerykańskiego prezydenta deklaruje 54 proc. uczestników badania, za to przeciwnego zdania jest 39 proc.

Najbardziej skrajnie proamerykańskie poglądy mają reprezentować Polacy. Stany Zjednoczone są pozytywnie postrzegane przez 93 proc. polskich respondentów. Blisko 83 proc. badanych ufa Bidenowi. Dla 85 proc. Amerykanie przyczynili się do „pokoju i stabilności na świecie”, a blisko 67 proc. uważa, że USA w swojej polityce kierują się również interesami innych państw.

Obok Polaków najlepiej Stany Zjednoczone oceniają Izraelczycy. Pozytywnie odnosi się do nich 87 proc. izraelskich respondentów, natomiast przeciwnego zdania jest tylko 13 proc. badanych. Ponadto wyraźnie proamerykańscy są mieszkańcy Korei Południowej, Nigerii, Japonii i Kenii.

Na podstawie: dorzeczy.pl, dziennik.pl.