Z najnowszego badania Polskiego instytutu Ekonomicznego wynika, że więcej przedsiębiorstw zamierza w najbliższym czasie zwalniać niż zatrudniać pracowników. W lipcu pogorszył się również Barometr Ofert Pracy, bo liczba ofert pracy była mniejsza w porównaniu do czerwca. Ich największy spadek odnotowano w województwach o najwyższym stopniu bezrobocia.

Badania przeprowadzone przez PIE dotyczyły planów polskich firm na najbliższe trzy miesiące. Pierwszy raz w tym roku nastroje wśród ich właścicieli znacząco się pogorszyły, dlatego 12 proc. z nich planuje zwolnienia, z kolei chęć zatrudnienia nowych pracowników deklaruje tylko 10 proc.

Redukować zatrudnienie zamierzają przede wszystkim mikro i małe przedsiębiorstwa, a także podmioty działające w sektorze produkcyjnym. Zwiększenie liczby swoich pracowników deklarują natomiast średnie i duże firmy oraz te działające w branży budowlanej.

Deklaracje przedsiębiorców mają mieć związek z ich pogarszającą się sytuacją finansową. Połowa z nich zamierza redukować zatrudnienie, bo doświadczyła w ostatnim czasie spadku wartości sprzedaży oraz liczby składanych u nich zamówień.

Złe sygnały dla polskich pracowników płyną także z Barometru Rynku Pracy. Po odliczeniu prac sezonowych można dowiedzieć się z niego, że w lipcu w stosunku do czerwca pojawiło się mniej ofert pracy. Ich wskaźnik zmniejszył się do 373,9 pkt. z wcześniejszego pułapu 389,8 pkt.

Najmniejszy spadek odnotowano w województwach o najniższej stopie bezrobocia, z kolei największy w województwach o większej liczbie osób pozostających bez pracy: świętokrzyskim, lubelskim czy zachodniopomorskim.

Na podstawie: rmf24.pl, interia.pl.

Zobacz również: