onzOrganizacja Narodów Zjednoczonych potępiła naloty dokonywane przez Arabię Saudyjską i jej sojuszników jako niezgodne z prawem międzynarodowym. Chaotyczne bombardowanie jemeńskiej prowincji Sada stanowi bowiem zagrożenie dla przebywających tam cywilów.

Koordynator humanitarny ONZ ds. Jemenu, Johannes Van Der Klaauw, napisał w oświadczeniu, że masowe bombardowanie obszarów zamieszkanych przez cywilów, bez względu na to czy odbywa się z lub bez uprzedzenia, jest niezgodne z prawem międzynarodowym. Ostrzeżenia nie zwalniają Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników z brania pod uwagę cywilów.

Der Klaauw wezwał obie strony konfliktu do przestrzegania praw ludności cywilnej. Zdaniem przedstawiciela ONZ, mieszkańcy jemeńskiej prowincji są w niej uwięzieni, ponieważ z powodu braku paliwa nie są w stanie się z niej wydostać. Dlatego też są narażeni na śmierć podczas nalotów arabskiej koalicji.

Według szacunków ONZ, w trwającym od końca marca konflikcie, zginęło już blisko 1,4 tys. osób, natomiast ponad 6 tys. zostało rannych.

na podstawie: presstv.ir, onet.pl