snowden-protestDwóch posłów norweskiego parlamentu zgłosiło kandydaturę Edwarda Snowdena, do pokojowej Nagrody Nobla. Amerykanin ujawnił bowiem informację o programie inwigilacji ludzi przez agencję wywiadowczą Stanów Zjednoczonych.

Parlamentarzyści Socjalistycznej Partii Lewicy napisali w uzasadnieniu, że Snowden działał na rzecz globalnej przejrzystości i stabilizacji, ujawniając zakrojony na szeroką skalę program inwigilacji ludzi i ingerencji w ich prywatność. Dane ujawnione przez Amerykanina, miały zasłużyć się dla światowego bezpieczeństwa, ponieważ wskazały na skalę i zaawansowanie techniczne współczesnych środków nadzoru nad ludzkością.

Norwedzy zaznaczyli, że nie wszystkie poufne informacje powinni zostać przekazane opinii publicznej, ale większość z nich rozpoczęła publiczną debatę na całym świecie, poświęconą poziomowi i zaawansowanej technice inwigilacji. Program agencji wywiadowczej USA polegał na monitorowaniu na szeroką skalę poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych czy informacji z serwisów społecznościowych.

W ciągu ostatnich lat noblowski komitet podjął kilka dużo bardziej kontrowersyjnych decyzji, przyznając pokojową nagrodę m.in. prezydentowi USA Barackowi Obamie czy Unii Europejskiej, co spotkało się z krytyką wielu środowisk na całym świecie.

na podstawie: rt.com