Niemiecki rząd wraz z władzami krajów federalnych zamierza walczyć z eksponowaniem flag wojennych Cesarstwa Niemieckiego i III Rzeszy. Policja zgodnie z nowymi rozporządzeniami na nie tylko rekwirować sztandary, ale dodatkowo ich właściciele mają liczyć się z konsekwencjami prawnymi związanymi z ich eksponowaniem w przestrzeni publicznej.

Sprawę wojennych flag Cesarstwa Niemieckiego i III Rzeszy przedyskutowali federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer oraz ministrowie spraw wewnętrznych krajów federalnych. Szef konferencji szefów MSW Thomas Strobl ogłosił z tej okazji, że znaleziono uniwersalne rozwiązanie, które pomoże z eksponowaniem sztandarów zwłaszcza podczas publicznych demonstracji.

Zdaniem niemieckich służb, „prawicowi ekstremiści” coraz częściej używają w trakcie swoich akcji historycznych flag. Mają one być substytutem dla całkowicie zakazanego w Niemczech sztandaru z nazistowską swastyką. W ubiegłym roku na niemieckie flagi wojenne zwracały uwagę media, które chciały w ten sposób skompromitować demonstracje przeciwko całkowitemu lockdownowi uzasadnianemu pandemią koronawirusa.

Tym samym policja w całych Niemczech dostała nowe narzędzie do walki z „ekstremistami”. Obowiązuje ją więc nowy dekret dotyczący „konsekwentnego podejmowania działań przeciwko nadużywaniu flag imperialnych, imperialnych flag wojennych i innych symboli, zwłaszcza przez członków prawicowej sceny ekstremistycznej”.

Na podstawie: bankier.pl, welt.de.