Wypłaty niemieckiego zasiłku na dzieci osiągnęły w ubiegłym roku nowy rekord, jeśli chodzi o kwotę przekazaną na nieletnich mieszkających poza granicami kraju. Ogółem na zagraniczne konta osobom uprawnionym do zasiłku na dziecko wypłacono łącznie blisko 459 milionów euro.

Parlamentarzysta René Springer z narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD) złożył wniosek o udzielenie informacji przez Federalną Agencję Pracy. Chciał mianowicie dowiedzieć się, jak dużo obcokrajowców korzysta obecnie z niemieckiego systemu socjalnego.

Okazuje się, że cały czas rośnie liczba osób pobierających zasiłki na dzieci nawet nie mieszkające na terytorium Niemiec. Jeszcze w 2010 roku przysługiwały one na 95,093 dzieci, z kolei w ubiegłym roku już na 328,985. Oznacza to wzrost o blisko 345 proc. w ciągu dwunastu lat.

Tylko w ubiegłym roku na ten cel przeznaczono rekordowe 459 mln euro. W 2020 roku było to 430 mln euro, natomiast w 2015 roku około 261 mln euro.

Z danych Federalnej Agencji Pracy wynika, że 18,2 proc. wszystkich uprawnionych do pobierania zasiłków rodzinnych jest obcokrajowcami, a 20,5 proc. dzieci na które jest on przekazywany nie posiada nawet niemieckiego paszportu.

Na podstawie: jungefreiheit.de.