Izraelska ambasador w Polsce Anna Azari ogłosiła oficjalnie, że podczas zaczynającego się jutro w Warszawie szczytu bliskowschodniego, syjonistyczny premier Benjamin Netanjahu wygłosi przemówienie poświęcone w całości Iranowi. Dyplomatka oskarża przy tym Irańczyków o destabilizację sytuacji w tym regionie, chociaż wcześniej polski rząd odrzucał oskarżenia o organizację antyirańskiej konferencji.

W wywiadzie dla Polskiego Radia Azari stwierdziła, iż „Iran oszukuje wszystkich. Nie tylko my o tym myślimy, ale także w Unii Europejskiej jest dyskusja na ten temat, i wszyscy są zaniepokojeni kierunkiem, w którym Iran podąża. Z jednej strony to są akty terrorystyczne na ziemiach europejskich, a z drugiej – prace Iranu w kierunku nowych zbrojeń”. Tym samym Netanjahu ma poświęcić swoje przemówienie właśnie Iranowi.

Dyplomatka dodaje, iż szczyt w Warszawie będzie dobrą okazją, aby izraelski szef rządu spotkał się z przedstawicielami państw arabskich, z którymi Izrael na co dzień nie utrzymuje oficjalnych relacji. Ponadto Azari zapowiada poświęcenie części konferencji rozmowom na temat sprawy palestyńskiej, a także rozmowy Netanjahu z polskim prezydentem Andrzejem Dudą oraz amerykańskim sekretarzem stanu Mike’m Pompeo.

Polski rząd przez ostatnich kilka tygodni zapewniał, że szczyt nie będzie wymierzony w Iran, zaś jego głównym tematem będzie ogólna sytuacja na Bliskim Wschodzie. Do Teheranu udał się nawet wiceminister spraw zagranicznych, który przekonywał przedstawicieli irańskiej dyplomacji, iż Polska nie będzie popierać działań wymierzonych bezpośrednio w ich państwo.

Na podstawie: polskieradio.pl, tvp.info.