leczeniepedofiliiPedofile coraz częściej poszukują swoich ofiar w sieci, różnorakie czaty dają im idealne możliwości wyszukiwania i zdobywania zaufania dzieci. Wiele z czatów nie jest moderowanych, przez co stają się dla zboczeńców jeszcze wygodniejsze, gdyż znacznie łatwiej utrzymać im w takich warunkach anonimowość.

Do walki z pedofilią została zaangażowana najnowsza technologia informatyczna, naukowcy z jezuickiego University of Deusto w Hiszpanii stworzyli specjalny program, który ma chronić najmłodszych użytkowników sieci przed dewiantami. Negobot stworzony przez hiszpańskich inżynierów zaprojektowany został do zwabiania pedofilów. Imituje on 14 letnią dziewczynkę dostępną na czacie, został zaopatrzony w 7 „agentów” konwersacji, dla każdego przewidziano indywidualny sposób zachowania w sieci.

Wirtualna dziewczynka czeka aż ktoś się do niej odezwie, a następnie rozpoczyna konwersację. Jest ona na początku neutralna tematycznie, gdy rozmówca nie wzbudza podejrzeń programu ten kieruje konwersację na tematy potrzeb czternastolatki, lecz omijając przy tym osobiste wątki. W ten sposób można dyskutować z nim „o niczym” przez praktycznie nieskończony czas.

Program w czasie działania analizuje wypowiedzi swojego rozmówcy pod kątem pytań i zwrotów mogących budzić podejrzenia. Jeśli na przykład padnie pytanie o adres lub imię, wtedy program przestawia się na wyższy tryb działania i usiłuje wyciągnąć od rozmówcy informacje mogące pomóc w jego identyfikacji.

Negobot wciąż jeszcze posiada spore braki, jak choćby nieumiejętność wykrywania ironii czy ograniczenia językowe, wymaga więc jeszcze sporych nakładów pracy i czasu, aby stać się bardziej wszechstronny i skuteczny. Obecnie pracuje on już na czatach koncernu Google.

na podstawie: phys.org