Ochroniarze wynajęci specjalnie przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie nie dopuścili dzisiaj wiernych do modlitwy w tamtejszej synagodze, dodatkowo zakładając łańcuchy na drzwi wejściowe. To efekt narastającego konfliktu pomiędzy Gminą a fundacją sekty Chabad Lubawicz, która na terenie obiektu prowadzi działalność gospodarczą, lecz jednocześnie nie zgadza się na podniesienie jej czynszu.

Dzisiaj rano grupa wyznawców judaizmu miała przyjść na poranną modlitwę do Synagogi Izaaka Jakubowicza, po czym została jednak wyproszona z niej przez kilku zamaskowanych ochroniarzy. Po wyrzuceniu Żydów na zewnątrz zaczęli oni zakładać łańcuchy na drzwi wejściowe, co rozwścieczyło najbardziej agresywnych przedstawicieli tej społeczności, którzy próbowali siłą przedostać się na terytorium należącym do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Działania podjęte przez specjalnie wynajętą agencję ochroniarską mają na celu zmuszenie sekty Chabad Lubawicz do opuszczenia synagogi. Prowadzi ona bowiem na jej terenie typową działalność gospodarczą w postaci własnego biura, sklepu koszernego oraz biblioteki, ale jednocześnie nie zgadza się na znaczące podniesienie jej czynszu przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie.

Cała sprawa już jakiś czas temu znalazła finał w sądzie. Gmina w ubiegłym roku chciała bowiem podnieść wspomniany czynsz na co Fundacja jednak się nie zgodziła, dlatego została poproszona o opuszczenie obiektu wynajmowanego przez nią od 2008 r. Chabad Lubawicz twierdzi jednak, że zawarta wówczas umowa z Gminą nie wygasła, ponieważ nie została formalnie wypowiedziana i tym samym została przedłużona automatycznie o kolejnych dziesięć lat.

Już od ponad dwóch tygodni w synagodze jest wyłączony prąd, stąd sekta korzysta z agregatora prądotwórczego, natomiast kilka dni temu próbowano także odciąć jej wodę. Jeszcze wczoraj świątynia miała oficjalnie funkcjonować, zaś Chabad Lubawicz podkreśla, że codziennie modli się w niej kilkadziesiąt osób, a dodatkowo odwiedzają ją chasydzi z całego świata. Gmina zarzuca z kolei żydowskim ortodoksom, iż ich działalność doprowadziła do zniszczeń w zabytkowym obiekcie.

Na podstawie: gazetakrakowska.pl, timesofisrael.com.