Z czwartku na piątek w miastach Linköping i Norrköping miały miejsce zamieszki wywołane przez miejscowych muzułmanów. W kolejnych dniach do gwałtownych rozruchów doszło także w Sztokholmie i Örebro. Kontrowersje w Szwecji wzbudza zwłaszcza zachowanie policji, wycofującej się pod naporem agresywnych wyznawców islamu i nie reagującej choćby na porwanie radiowozu.

Duże zamieszki w Szwecji mają związek z wizytą w tym kraju duńskiego aktywisty Rasmusa Paludana, lidera partii „Twarda Linia”, znanego głównie ze swojej radykalnej krytyki islamu. Paludan, posiadający również szwedzkie obywatelstwo, otrzymał w czwartek zezwolenie na demonstrację polegającą na spaleniu Koranu w miejscowości Linköping.

Przeciwko zniszczeniu swojej świętej księgi protestowali muzułmanie. We wspomnianym Linköping zaczęli oni atakować policjantów i niszczyć ich radiowozy. Zamieszki jeszcze tego samego dnia rozprzestrzeniły się na sąsiednie Norrköping. Także w nim osoby imigranckiego pochodzenia atakowały funkcjonariuszy oraz podpalały samochody.

Kolejnego dnia do rozruchów doszło w kolejnych szwedzkich miastach. Najpoważniejsze miały miejsce w Örebro, natomiast te mniejszego kalibru odnotowano w zdominowanej przez imigrantów dzielnicy Rinkeby w Sztokholmie.

W Örebro policja nie tylko została obrzucona kamieniami i fajerwerkami, ale dodatkowo uczestnicy rozruchów porwali radiowóz i zaczęli nim jeździć. Na nagraniach można także usłyszeć, iż mężczyźni biorący udział w tych wydarzeniach skandują hasło „Allah Akhbar”.

Przy okazji zamieszek nie można zresztą nie wspomnieć o kontrowersyjnym zachowaniu policji. W Linköping i Örebro postanowiła ona wycofać się pod naporem muzułmanów. Jej przedstawiciele twierdzą, że „czasami trzeba wycofać się z powodów taktycznych”.

Z powodu ataków w Örebro rannych zostało dwunastu policjantów, a ponadto spalone zostały cztery radiowozy. Funkcjonariusze nikogo jednak nie aresztowali, oddawali natomiast strzały ostrzegawcze z broni palnej.

Na podstawie: dn.se, svt.se, friatider.se, nyheteridag.se.

fot. na.se.

Zobacz również: