amazonZwiązki zawodowe powstałe w polskim oddziale Amazona pod Poznaniem i Wrocławiem mogą wejść w spór zbiorowy ze swoim pracodawcą, a także doprowadzić do strajku. Powodem są fatalne warunki pracy oferowane przez amerykański koncern.

Amazon wymaga od swoich pracowników, aby za stawkę oscylującą wokół 8,50 zł na rękę w ciągu godziny zapakowali blisko 140 paczek, bądź w tempie wyznaczonym przez komputer odnaleźli zlecony przez niego towar. Przeciętny pracownik musi kilka razy dziennie przebyć wzdłuż i wszerz blisko 95 tys. m. kw., bowiem taką powierzchnię zajmują magazyny Amazona w Polsce.

Dodatkowo podczas strajku pracowników niemieckiego oddziału, Amazon wydłużył godziny pracy w Polsce, twierdząc jednocześnie, że nie ma to związku z protestem u naszych zachodnich sąsiadów. Inicjatywa Pracownicza w podpoznańskich Sadach i „Solidarność” w Bielanach Wrocławskich w ramach solidarności z Niemcami spowolniły pracę w polskich oddziałach, w wyniku czego kilka osób zostało zawieszonych.

Teraz możliwy jest strajk oraz spór zbiorowy z Amazonem, bowiem polscy pracownicy chcą zaprotestować przeciwko windowaniu norm, niskim płacom oraz za wprowadzeniem regulaminu przerw i dodatków stażowych.

na podstawie: portalspozywczy.pl, wgospodarce.pl.