Rząd Mateusza Morawieckiego przekazał dotację w wysokości blisko 18 milinów euro Mercedesowi. Niemiecki koncern motoryzacyjny między innymi za te pieniądze wybuduje swoją nową montownię w województwie dolnośląskim. Już kilka lat temu szef rządu zachwalał inwestycję znanej firmy, mówiąc wówczas o udziale naszego kraju w „czwartej rewolucji przemysłowej”.

Mercedes-Benz pod koniec ubiegłego roku ogłosił zainwestowanie blisko miliarda euro w nową fabrykę w Jaworze. Według „Dziennika Gazety Prawnej” realizacja inwestycji w województwie dolnośląskim dostanie dofinansowanie z kieszeni podatników, bo niemiecka firma otrzyma od Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu blisko 18 mln euro, czyli około 85 mln złotych.

Przedstawiciele polskiego oddziału Mercedesa w rozmowie z gazetą twierdzą, że wnioskowali o pomoc publiczną zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na ich mocy będą więc musieli zainwestować część grantu we współpracę z polskimi uczelniami. Będzie to jednak tylko 15 proc. środków z całej dotacji.

W Jaworze ma powstać pierwsza fabryka Mercedesa, która będzie produkować wyłącznie samochody dostawcze o napędzie elektrycznym. Przed czterema laty Morawiecki zachwalał spodziewaną inwestycję, reklamując ją jako formę udziału naszego kraju w „czwartej rewolucji przemysłowej” i sygnał o jego atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów.

Na podstawie: dziennik.pl.