Premier Mateusz Morawiecki zachęca Polaków do ocieplania swoich domów przed zbliżającym się sezonem grzewczym. Zdaniem szefa rządu najbliższa jesień i zima będą niezwykle trudne pod względem energetycznym. W całej Europie brakuje bowiem surowców, a polskie firmy energetyczne już zwróciły się o możliwość podniesienia taryf.

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości przebywał dzisiaj w Boronowie w województwie śląskim, odwiedzając rodzinę Polaków wracających do kraju po okresie pobytu w Niemczech. W trakcie spotkania zachęcał obywateli do korzystania z programu „Czyste powietrze”, na który rządzący mieli przekazać kolejne miliardy złoty.

Przewiduje on możliwość uzyskania państwowych dotacji do inwestycji termomodernizacyjnych, a dokładniej zwrot do nawet 90 proc. poniesionych kosztów.

Zdaniem Morawieckiego ocieplenie domów może zredukować rachunki za ciepło nawet o 50-70 proc. Jest to tym ważniejsze w kontekście zbliżającego się sezonu grzewczego, który zdaniem szefa rządu będzie niezwykle ciężki.

Nie ukrywa on bowiem, że „to będzie trudna jesień i zima”. Wszystko za sprawą trudnej sytuacji europejskiej energetyki, związanej z nałożeniem sankcji na rosyjskie surowce energetyczne z powodu agresji Rosji na Ukrainę.

Portal WysokieNapiecie.pl już w ubiegłym tygodniu informował o wnioskach złożonych przez trzech z czterech największych państwowych operatorów energetycznych. Chcą oni podnieść ceny za energię jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym.

Na podstawie: rmf24.pl, pap.pl.

fot. flickr.com / KPRM.