monsWe wtorek amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła przedłużenie o trzy miesiące tzw. „Monsanto Protection Act”. Przepis polega na ochronie producentów nasion modyfikowanych genetycznie przed pozwami sądowymi, nawet jeśli spożywanie modyfikowanej żywności spowodowało uszczerbek na zdrowiu konsumentów.

Przepis ma nie dopuścić do zakazu sprzedaży nasion GMO w wyniku pozwów sądowych. Za przyjęciem takich zapisów lobbował m.in biotechnologiczny gigant Monsanto i Cargill. Pierwszy taki zapis został przyjęty w marcu 2013 roku. Teraz zapis został krótkoterminowo przedłużony.

Przeciwko zapisowi protestuje m.in Centrum Bezpieczeństwa Żywności, które twierdzi, że konsumenci zostali pozbawieni możliwości dochodzenia swoich praw w amerykańskich sądach. W oświadczeniu Centrum czytamy, że przepis ten stanowi bezprecedensowy atak na prawo dochodzenia swoich racji w sądzie, które jest podstawą amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Konsumenci pozbawieni są możliwości przeciwdziałania decyzjom władz, które mogą wpływać negatywnie na ludzkie zdrowie, środowisko naturalne lub źródła utrzymania.

W marcu przepisy zapewniające gigantom biotechnologicznym możliwość uniknięcia procesów podpisał prezydent Barack Obama. Na całym świecie odbyły się demonstracje przeciwko rządowej ochronie wielkich koncernów produkujących nasiona modyfikowane. W wyniku wcześniejszych procesów amerykański Departament Rolnictwa (USDA) jest zobligowany do sporządzenia raportu na temat oddziaływania upraw GMO na środowisko, oceny ryzyka sadzenia i sprzedaży produktów modyfikowanych genetycznie. Jednak zakres możliwości USDA i skuteczność jego działania samo w sobie jest źródłem poważnych sporów.

na podstawie: rt.com