Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada dalsze zwiększenie liczby ukraińskich uchodźców przebywających w naszym kraju. Kolejna ich fala spodziewana jest w związku z brakiem możliwości ogrzania się przez nich we własnej ojczyźnie. Niedzielski jest zresztą przygotowany na przyjęcie dodatkowych pacjentów w związku z konsekwencjami zimna.

Szef resortu zdrowia przebywał wczoraj z wizytą w Pradze, do której zjechali się ministrowie zdrowia państw członkowskich Unii Europejskiej. W rozmowie z Polską Agencją Prasową Niedzielski zapowiedział, że w związku ze zbliżającą się zimą na Ukrainie „wiele osób będzie chciało przekroczyć granicę i znaleźć w Polsce bezpieczne schronienie”.

O spodziewanej kolejnej fali Ukraińców pisze również „Dziennik Gazeta Prawna”. Przypomina on, że już w tej chwili numer PESEL uprawniający do korzystania z polskich świadczeń socjalnych otrzymało 1,3 mln Ukraińców. W trakcie nadchodzącej zimy do naszego kraju może zaś przyjechać dodatkowo kolejnych 200 tys. osób.

Niedzielski twierdzi, że do Polski mogą trafić także osoby „mniej mobilne”, które w związku z zimnem będą narażone na odmrożenia i amputacje. Resort zdrowia przygotował z tego powodu specjalny hub w Rzeszowie, aby pacjenci z Ukrainy mogli być transportowani do placówek medycznych w innych państwach europejskich.

Na podstawie: pap.pl, dziennik.pl, rmf24.pl.