Stany Zjednoczone są jednym z państw najmocniej dotkniętych pandemią koronawirusa, czym nie muszą jednak szczególnie przejmować się tamtejsi miliarderzy. Majątek najbogatszych Amerykanów od połowy marca powiększył się o blisko 434 miliardy dolarów. W tym samym czasie liczba bezrobotnych zarejestrowanych w USA jest już większa od całej populacji Polski.

Organizacja Americans for Tax Fairness przedstawiła swoje wyliczenia dotyczące okresu od 18 marca do wtorku 19 maja. Wynika z nich, że w tym czasie majątek amerykańskich miliarderów powiększył się o blisko 434 mld dolarów. Tym samym zamiast wcześniejszych 2,948 bln dolarów posiadają oni obecnie 3,382. Najwięcej, bo aż 76 mld dolarów, zarobiła pierwsza piątka najbogatszych mieszkańców USA.

Największe zyski we wspomnianym wyżej okresie odnotowali więc szef Amazona Jeff Bezos (34,6 mld dolarów) oraz założyciel Facebooka Mark Zuckerberg (25 mld dolarów). W ujęciu procentowym najbardziej imponujący wynik zanotował jednak prezes Tesli, Elon Musk. Jego majątek w omawianym czasie zanotował przyrost w wysokości prawie 48 proc. Widać więc wyraźnie, że najwięcej zarobili biznesmeni działający w branży technologicznej.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wraz z zyskami najbogatszych zwiększyła się także ich liczba. Według magazynu „Forbes” obecnie w Stanach Zjednoczonych mieszka o 16 więcej miliarderów niż przed pandemią koronawirusa i jest ich obecnie około 630.

Jak można się domyślić, rozrost majątku najbogatszych nie przekłada się na podniesienie poziomu życia reszty populacji. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w USA szacowana jest obecnie na 38,6 mln osób, czyli na koniec kwietnia bez pracy pozostawało 14 proc. Amerykanów. W rzeczywistości może ich być jeszcze więcej. Eksperci zwracają w tym kontekście uwagę na szkody spowodowane przez rosnące nierówności społeczne.

Na podstawie: forsal.pl, businessinsider.com.pl, forbes.com.