Brytyjska firma odzieżowa Fred Perry poinformowała, że wycofuje z amerykańskiego rynku jeden ze swoich modeli koszulek polo, gdyż jest on kojarzony z grupą Proud Boys, a więc nieoficjalną ochroną wieców poparcia dla Donalda Trumpa.

Rzeczywiście, „Dumni Chłopcy” szczególnie upodobali sobie jeden z modeli brytyjskiej marki, który był dla nich znakiem rozpoznawczym w trakcie ochraniania zakłócanych wieców, czy konfrontacji ze skrajną lewicą. Czarna koszulka polo z żółtymi lampasami i logiem marki była widoczna u wielu członków Proud Boys na różnorakich wydarzeniach. Fakt ten zirytował właścicieli marki na tyle, że postanowili oni wycofać jego dystrybucję w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie do czasu, aż model „przestanie kojarzyć się z prawicowcami”.

Zdaniem właścicieli marki Fred Perry, sympatyzowanie przez członków Proud Boys ze wspomnianym modelem koszulki polo sprawiło, że nabrał on w Ameryce Północnej nowego znaczenia. Teraz zadaniem marki jest „zrobić wszystko, by ukrócić powstałe skojarzenia”. Ku nieszczęściu marki, na wielu zdjęciach z demonstracji ochranianych bądź organizowanych przez „Dumnych Chłopców” wprawne oko zauważy nie tylko koszulki polo z logotypem liścia laurowego, lecz także czapki, swetry czy T-shirty…

Grupę Proud Boys, która wyrosła z republikańskiej organizacji Patriot Prayer, zawiązano w 2016 roku w odpowiedzi na zaktywizowanie się skrajnej lewicy atakującej prawicowe i republikańskie demonstracje. W sieci znaleźć można wiele nagrań, na których „Dumni Chłopcy” przypominają „antyfaszystom”, gdzie ich miejsce. Duży procent członków grupy stanowią weterani wojen na Bliskim Wschodzie oraz członkowie klubów motocyklowych.

na podstawie: cnn.com