mlepenWniosek o uchylenie immunitetu liderce Frontu Narodowego złożyły francuskie władze, oskarżając ją o podżeganie do nienawiści rasowej.

W całej sytuacji chodzi o zdarzenie sprzed trzech lat, kiedy to Marine Le Pen przemawiała podczas wiecu wyborczego w Lyonie i porównała uliczne modły muzułmanów do niemieckiej okupacji podczas 2 wojny światowej.

„Piętnaście lat temu zaczęliśmy widywać chusty na naszych ulicach. Potem pojawiły się burki, później zaczęły się modły na ulicach. Są dzielnice, w których stosowane jest prawo religijne” – miała powiedzieć wówczas Le Pen.

Większość europosłów głosowała za uchyleniem immunitetu. W przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji uznano, że uczestnictwo w spotkaniu z wyborcami i sympatykami partii nie jest wypełnianiem obowiązków deputowanego PE, a podczas wyrażania swojej opinii córka Jean Marie Le Pena nie pełniła obowiązków służbowych.

Teraz Marine Le Pen czeka najprawdopodobniej sprawa sądowa we Francji. Liderka partii nacjonalistów posiadała immunitet Parlamentu Europejskiego od 2004 roku.

na podstawie: rt.com

Zobacz również:
Marine Le Pen grozi odebranie immunitetu za “antyislamskie” wypowiedzi