Prezydent Francji Emmanuel Macron zachęca swoich obywateli do kupowania produktów pochodzących od krajowych przedsiębiorstw. Jego zdaniem suwerenność rolna i żywnościowa jest niezwykle ważna, zwłaszcza w dobie trwającej wojny na Ukrainie oraz kryzysu energetycznego i klimatycznego.

Co roku w gminie Outarville we francuskim Regionie Centralnym odbywa się spotkanie młodych rolników. W ten weekend do miejscowości zawitała więc francuska głowa państwa, która w przemówieniu skierowanym do uczestników zjazdu wzywał do mobilizacji w obliczu obecnych zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Według Macrona niezbędne w obliczu wojny na Ukrainie oraz kryzysu energetycznego i klimatycznego jest zapewnienie suwerenności rolnej i żywnościowej. W tę kwestię powinni zaangażować się więc wszyscy francuscy obywatele, czyniąc to zwłaszcza poprzez kupowanie produktów swoich rodzimych firm.

W tym kontekście francuski prezydent przypomniał o działaniach podejmowanych przez rząd w ostatnich miesiącach. Ich podstawowym celem jest wsparcie rodzimego rolnictwa, aby nie było ono zależne od dostaw nawozów i materiałów z Rosji oraz Białorusi.

Poza tym Macron w trakcie zjazdu młodych rolników zajmował się kwestią wymiany pokoleniowej w tamtejszym rolnictwie. Do 2030 roku swoich właścicieli ma bowiem zmienić blisko 100 tys. gospodarstw rolnych, dlatego władze w Paryżu zamierzają przeprowadzić konsultacje dotyczące „paktu o odbudowie i przyszłości rolnictwa”.

Na podstawie: fdesouche.com.