litwa-flagaRosyjski mieszkaniec litewskiej Kłajpedy, Igor Velicko, został skazany na osiem miesięcy więzienia i 90 godzin prac społecznych. Wyrok dotyczy znieważenia przez niego symboli narodowych Litwy.

Pod koniec sierpnia 2012 roku, Rosjanin umieścił na portalu społecznościowym Facebook serię zdjęć. Na pierwszym z nich widoczna była litewska flaga przebita sztyletem, zaś pod fotografią widniał tekst, w którym Velicko skarżył się na to, iż musi mieszkać na Litwie bez rodziny i nie ma żadnych szans na odniesienie życiowych sukcesów. Następne zdjęcie przedstawiało manekin ubrany w niemiecki mundur z czasów II Wojny Światowej, obok którego widoczna była podeptana litewska flaga oraz podpis „Litewska flaga służy jako szmata. Na przykład do dziecięcych pieluch”. Ostatni obrazek umieszczony na Facebooku, przedstawiał manekin w stroju SS, o którego oparty był Rosjanin. Trzymał on w ręku miecz, na którym wisiała litewska flaga, a tym razem Velicko napisał, iż „zawsze miał czystą szmatkę do czyszczenia sztyletu”.

W czerwcu 2013 roku, Rosjanin zamieścił kolejne zdjęcie. Tym razem był ubrany w nazistowski mundur, trzymając broń w jednej ręce i podartą litewską flagę w drugiej. W tym samym miesiącu, Velicko, jeszcze dwa razy kpił z symboli litewskiej państwowości. Podczas rewizji w jego domu, policjanci znaleźli całą kolekcję nazistowskich symboli i innych pamiątek z okresu III Rzeszy. Rosjanin tłumaczył, że zaczął gromadzić swoją kolekcję w 2008 roku i od dzieciństwa kocha wszystko, co jest związane z II Wojną Światową. Handel podobnymi pamiątkami był również jego podstawowym źródłem dochodów.

Velicko nie chciał rozmawiać z dziennikarzami po litewsku mimo dobrej znajomości tego języka. Twierdzi, że nienawidzi Litwy ponieważ nie ma tutaj perspektyw, natomiast jego postępowanie wyraża zdanie wielu Litwinów. Jego nienawiść do litewskiej państwowości wiąże się z faktem, iż jego żona i syn musieli wyemigrować do Irlandii w poszukiwaniu lepszego życia. Rosjanin jednocześnie nie ukrywa, że jest dumny ze swojego rosyjskiego pochodzenia i nienawidzi Litwy. Velicko twierdzi, że nie znieważyłby symboli narodowych Litwy, gdyby wiedział o wynikających z tego konsekwencjach prawnych.

na podstawie: lrytas.lt