litwa-wyboryDruga tura wyborów parlamentarnych na Litwie okazała się sukcesem dla Litewskiego Związku Rolników i Zielonych. Ugrupowanie będzie musiało teraz zdecydować, czy chce tworzyć rząd z ugrupowaniami centrolewicy, czy też porozumie się z litewską prawicą.

Przed dwoma tygodniami w pierwszej turze wyborów parlamentarnych, obywatele Litwy wybierali swoich przedstawicieli z proporcjonalnej listy krajowej, a także w jednomandatowych okręgach wyborczych. W systemie JOW tylko w 3 z 71 rejonów kandydaci przekroczyli poparcie 50 proc. wyborców, stąd ostateczne wyniki głosowania rozstrzygała druga tura, która okazała się szczęśliwa przede wszystkim dla Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS). Partia ta uzyskała w sumie 35 mandatów w jednomandatowych okręgach wyborczych i w sumie będzie miała 54 posłów w parlamencie liczącym 141 miejsc.

Tym samym porażkę odniósł prawicowy Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD), który w pierwszej turze zyskał najwięcej mandatów. Ostatecznie partia Gabrieliusa Landsbergisa uzyskała 31 mandatów, a więc będzie miała dwóch przedstawicieli mniej niż w poprzedniej kadencji Seimasu. Jeszcze dotkliwsza porażkę odniosła rządząca Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP), która będzie miała 17 posłów czyli o 21 mniej niż w ostatniej kadencji Seimasu.

Ruch Liberalny Republiki Litewskiej (LRLS) zdobył ostatecznie 14 mandatów, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) oraz narodowo-konserwatywny Porządek i Sprawiedliwość (TT) po 8 mandatów, niezależni kandydaci 4 mandaty oraz centrolewicowa Partia Pracy (DP) tylko 2 mandaty, czyli o 27 mniej niż w poprzednich wyborach. Po jednym przedstawicieli będą miały koalicja antykorupcyjna, Litewska Partia Zielonych oraz Lista Litewska.

Zwycięzcy wyborów będą mogli teraz zdecydować, z kim przeprowadzą rozmowy na temat stworzenia koalicji rządowej. LVŽS może utworzyć ją zarówno z konserwatystami i liberałami, jak i z socjaldemokratami i którąś z mniejszych partii. Rolnicy i zieloni wykluczyli natomiast możliwość współrządzenia z AWPL, choć są otwarci na forsowanie wspólnych projektów ustaw razem z polskim ugrupowaniem.

Prezydent Dalia Grybauskaitė komentując wyniki wyborów stwierdziła, że Litwini oczekują dużych zmian na tamtejszej scenie politycznej, a także wyraziła nadzieję, iż rolnicy i zieloni stworzą odpowiedzialną większość parlamentarną.

Na podstawie: wp.pl, baltictimes.com, lrytas.lt.