sarkoNicolas Sarkozy, były prezydent Francji i lider centroprawicowych Republikanów, został objęty śledztwem dotyczącym nielegalnego finansowania jego kampanii prezydenckiej w 2012 roku. Niewykluczone, że Sarkozy zostanie postawiony w stan oskarżenia.

W ubiegłym tygodniu prokurator przesłuchał Jean-Françoisa Copé, który w latach 2012-2014 był przewodniczącym Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), a więc poprzedniczki centroprawicowych Republikanów. Teraz przesłuchiwany był sam były prezydent Nicolas Sarkozy. Śledczy uważają, że w 2012 r. Sarkozy wydał na swoją kampanię prezydencką więcej środków od pułapu przewidzianego prawem, a dodatkowo dokonywano malwersacji finansowych w spółce Bygmalion, specjalizującej się w promocji i komunikacji.

Objęcie Sarkozy’ego śledztwem nie oznacza jeszcze postawienia mu zarzutów, jednak prokuratura ma tym samym poważne przesłanki, aby sądzić, że lider Republikanów mógł popełnić przestępstwo. W stanie oskarżenia znajduje się już jednak trzynastu byłych czołowych polityków UMP.

Na podstawie: lefigaro.fr, money.pl.