immigrati-yes-we-canJak wynika z analiz wyników spisu powszechnego we Włoszech, liczba cudzoziemców w tym kraju na przełomie ostatnich 10 lat zwiększyła się o ponad 3 miliony. Tendencja wzrostowa u imigrantów znacząco wzrosła szczególnie w okresie ostatnich 2 lat.

Włochy zamieszkuje obecnie około 60 milionów ludzi. Liczba rdzennych Włochów zmniejszyła się przez badany okres (10 lat) o ponad 250 tysięcy. W tym samym czasie wzrosła natomiast liczba przybywających do Włoch imigrantów, zwłaszcza z krajów afrykańskich i arabskich. Według wyliczeń, po znacznym wzroście liczby imigrantów we Włoszech, stanowią oni obecnie około 6 milionów mieszkańców całego kraju – są to jednak statystyki oficjalne, które nie biorą pod uwagę stale aktywnej nielegalnej imigracji.

Główną przyczyną wzrostu liczby cudzoziemców zarówno we Włoszech, jak i w całej Europie, była tzw. „Arabska Wiosna”, czyli fala buntów i rewolucji, które przetoczyły się przez kraje Afryki Północnej i na Bliskim Wschodzie. Wówczas wielu cywilów zamieszkujących te lądy masowo zaczęło wsiadać na łodzie i płynąć w kierunku Europy – pierwszym przystankiem była zazwyczaj włoska wyspa Lampeduza, która przeżyła prawdziwe oblężenie imigrantów. Przez dłuższy okres czasu na Lampeduzie to właśnie imigranci stanowili większość „mieszkańców”, znacząco przerastając rdzennych Włochów.

Według ostatniego spisu włoskiej ludności, największy wzrost cudzoziemców odnotowano w regionach Trentino-Alto Adige, Emilia-Romagna, Lacjum, Lombardii i Veneto. Większość obcokrajowców zamieszkuje północną część kraju,  a prawie 1/4 z nich – Lombardię.

na podstawie: Euromag, Associated Press

Zobacz również:
Nowy raport UE: “Arabska Wiosna” głównym czynnikiem napływu imigrantów do Europy