5 lutego 1947 roku Sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej po sfałszowanych wyborach parlamentarnych wybrał Bolesława Bieruta na prezydenta kraju. Z tej okazji pochwalny wpis na cześć komunistycznego dyktatora w mediach społecznościowych opublikowała Federacja Młodych Socjaldemokratów, czyli młodzieżowe zaplecze Nowej Lewicy.

W sobotę minęła 75. rocznica powołania Bieruta na stanowisko prezydenta PRL. Wcześniej sprawował on funkcję przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej, a więc samozwańczego parlamentu powołanego w czasie II wojny światowej przez komunistów z Polskiej Partii Robotniczej. Bierut został namaszczony na te stanowiska przez sowieckiego przywódcę Józefa Stalina.

Fakt ten nie przeszkadza jednak młodzieżówce parlamentarnej lewicy. Federacja Młodych Socjaldemokratów zamieściła w sobotę na Facebooku wpis wprost wychwalający Bieruta. Grafika na temat rocznicy wybrania go na prezydenta PRL-u została okraszona cytatem z komunistycznego zbrodniarza, mającym sugerować troskę jego partii o sytuację zwykłych Polaków.

Poza tym FMS w swoim wpisie zwracało uwagę na „niebywały postęp cywilizacyjny, gospodarczy i społeczny” jaki miał rzekomo dokonać się w Polsce pod rządami Bieruta. Z tego powodu młodzieżówka Nowej Lewicy zachęcała, aby w niektórych kwestiach wzorować się na byłym współpracowniku sowieckiego wywiadu wojskowego.

Ostatecznie wpis zniknął z profilu FMS na Facebooku. Lider organizacji i członek władz Nowej Lewicy Artur Jaskulski powiedział w rozmowie z Interią, że informacja pojawiła się bez zgody osoby prowadzącej profil i została natychmiast zdjęcia. Sama lewicowa młodzieżówka ma zaś nieakceptować polityki prowadzonej przez komunistycznego dyktatora.

Na podstawie: interia.pl.