Szósty dzień trwa operacja kurdyjskich bojowników przeciwko terrorystom z samozwańczego Państwa Islamskiego. W ubiegły czwartek zajęli oni więzienie w mieście Al-Hasaka, przetrzymując w nim między innymi nieletnich Syryjczyków, znajdujących się w areszcie z powodu sprzeciwu wobec przymusowego wcielenia do kurdyjskich oddziałów.

W ubiegły czwartek grupa około dwustu członków Państwa Islamskiego zaatakowała więzienie w Al-Hasace w północno-wschodniej części Syryjskiej Republiki Arabskiej. Działania terrorystów spotkały się z oporem w samym obiekcie i wokół niego, ale ostatecznie udało im się go zająć nawet mimo wspomagających Kurdów nalotów lotnictwa Stanów Zjednoczonych.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że od czwartku do poniedziałku w więzieniu zginęło 102 terrorystów, siedmiu cywilów oraz 45 kurdyjskich bojowników oraz strażników więziennych. Kurdowie informują z kolei o poddaniu się już blisko 550 bojowników ISIS operujących również poza obiektem.

Kurdyjskie oddziały od czwartku prowadzą bowiem nie tylko operację odbicia więzienia, ale przeczesują domy znajdujące się w jego pobliżu. Według różnych źródeł z powodu walk jedną z dzielnic Al-Hasaki musiało opuścić od 6 do nawet 45 tys. mieszkańców.

Państwo Islamskie przetrzymuje obecnie w więzieniu blisko 850 syryjskich dzieci, których życie ma być zagrożone z powodu użycia ich jako żywych tarcz. Syryjczycy przy tej okazji zwracają uwagę na fakt, że nieletni znaleźli się w areszcie głównie z powodu sprzeciwu wobec przymusowego poboru do kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF).

W dwóch więzieniach w Al-Hasace przetrzymywanych ma być blisko 7,5 tys. osób podejrzewanych o członkostwo w ISIS, albo przynajmniej o współpracę z islamskimi ekstremistami.

Strona syryjska podkreśla, że SDF i ISIS są odpowiedzialne za zniszczenia w mieście oraz za wysiedlenie miejscowej ludności. Zwracają również uwagę na możliwość prowadzenia działalności przez Państwo Islamskie na terenach okupowanych przez Kurdów i Amerykanów. Na terytoriach kontrolowanych przez rząd ISIS zostało tymczasem całkowicie wytępione.

Na podstawie: rudaw.net, bbc.com, syrianownews.com.