Po raz drugi w historii amerykańskich zawodów mieszanych sportów walki (MMA) w kobiecej rywalizacji wziął udział mężczyzna po operacji zmiany płci. Osoba podająca się za Alanę McLaughlin pokonała więc Celine Provost. McLaughlin został dopuszczony do zawodów, bo specjalna komisja uznała poziom jego hormonów męskich za wystarczająco niski.

„Transpłciowy” zawodnik sztuk walki zadebiutował w piątek podczas gali MMA w Miami. 38-letni McLauglin swój pierwszy występ może zaliczyć do udanych, bo już w drugiej rundzie, dokładnie po 3 minutach i 32 sekundach, walki pokonał 35-letnią Provost. Wygrana zboczeńca była możliwa dzięki użyciu przez niego w parterze chwytu dławiącego.

W ten sposób osoba podająca się za McLaughlin stała się drugą „transpłciową kobietą”, która uczestniczyła w walce MMA. Szlak przed dziewięcioma laty przetarł Fallon Fox, do której to postaci w swojej wypowiedzi dla mediów nawiązała zresztą McLaughlin.

Dopuszczenie McLaughlin do zawodów przeznaczonych dla kobiet było możliwe dzięki decyzji Komisji Boksu Stanu Floryda. Uznała ona bowiem, że posiada on wystarczająco niski poziom męskich hormonów. Sam proces zmiany płci u tej osoby rozpoczął się w 2010 roku, gdy postanowiła ona zakończyć karierę żołnierza sił specjalnych Stanów Zjednoczonych.

Na podstawie: nypost.com.