Były prezydent Czech Vaclav Klaus uważa rozprzestrzenianie się koronawirusa za cenę, którą europejskie społeczeństwa płacą w związku z ustanowieniem strefy Schengen. To właśnie zglobalizowany świat jest najbardziej podatny na epidemie. Zdaniem Klausa samo zniesienie granic wcale nie jest zwycięstwem wolności, ale ogromnym ryzykiem i wielką stratą dla wszystkich.

Prawicowy polityk zabrał głos w artykule opublikowanym na łamach dziennika „Mlada Fronta Dnes”. Przekonuje on, że epidemia koronawirusa jest groźniejsza od grypy nawet nie z powodu śmiertelności chorych, lecz szybkości jej rozprzestrzeniania się. Jak na razie Klaus chwali działania rządzących, którzy jego zdaniem uczynili wszystkie niezbędne kroki w celu ograniczenia skali choroby. To właśnie kwarantanna może najbardziej pomóc powstrzymaniu epidemii na wielką skalę.

Jednocześnie były czeski prezydent uważa koronawirusa za cenę, którą społeczeństwa płacą za hasło „Europy bez granic” ucieleśnione w powołaniu do życia strefy Schengen. Klaus zauważa, że od wielu lat wraz z innymi środowiskami starał się głośno mówić o tym problemie. Jego zdaniem niemożność kontrolowania własnych granic nie jest triumfem wolności, ponieważ generuje olbrzymie ryzyko i potencjalne straty dla wszystkich.

Klaus zwraca zresztą uwagę na fakt, że właściwie nikt nie mówi teraz o Unii Europejskiej i jej roli w przeciwdziałaniu epidemii. Nie jest on jednak optymistycznie nastawiony do wyciągnięcia wniosków z obecnych wydarzeń, bo większość ludzi nie uczyniła tego również po kryzysie migracyjnym z 2015 roku.

Wczoraj wieczorem były lider prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) był gościem czeskiej telewizji publicznej. Przed kamerami również zauważał on nieobecność UE w całej sprawie, przy czym wyraził przekonanie, że jej zaangażowanie się w zwalczanie koronawirusa przyniosłoby więcej szkody niż pożytku. Klaus narzekał jednocześnie, że nikt nie słuchał go, gdy przed laty krytykował przystąpienie do strefy Schengen i generowane przez nią koszty.

Na podstawie: idnes.cz, parlamentnilisty.cz.