Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje włączyć do polskiego systemu szkolnictwa młodych Ukraińców przebywających w naszym kraju. W szkołach mają zostać zatrudnieni ukraińscy nauczyciele, a w programie znajdzie się język ukraiński. Wiceminister edukacji Joanna Mucha zaznacza, że chce, aby ukraińskie dzieci „zatrzymały swoją tożsamość, pielęgnowały ją”.

Według resortu edukacji narodowej, w Polsce przebywa obecnie nawet 60 tysięcy Ukraińców w wieku szkolnym. Od września maja oni zacząć obowiązkowo uczęszczać do polskich szkół, o czym strona polska ma rozmawiać ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami.

Włączenie Ukraińców do polskiego systemu edukacji ma przede wszystkim polegać na zatrudnieniu nauczycieli z Ukrainy. Do programu nauczania naszego kraju włączony zostanie więc język ukraiński, który będzie można zdawać na maturze. Zdaniem Muchy ta kwestia ma być interesująca dla władz w Kijowie, bo rosyjskojęzyczni Ukraińcy będą musieli w końcu nauczyć się mowy swojego kraju.

Natomiast chcę powiedzieć w sposób już jednoznaczny, bo rząd ukraiński pewnie się obawiał w jakiś sposób tego, że w polskim systemie edukacyjnym dzieci ukraińskie będą polonizowane: nie mamy takich planów. Chcemy, żeby one zatrzymały swoją tożsamość, pielęgnowały ją – zaznaczyła wiceminister edukacji narodowej.

Dodatkowo obywatele Ukrainy otrzymają edukację w zakresie integracji europejskiej. Urzędnicy MEN uważają, że będzie to ważne w kontekście przyszłego przystąpienia Ukrainy do struktur Unii Europejskiej.

Na podstawie: bankier.pl, portalsamorzadowy.pl.