us-soldiers-europeAmerykański Pentagon poinformował o przeznaczeniu kilku miliardów dolarów na inwestycje wojskowe na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Mają one zostać przeznaczone na więcej ćwiczeń wojsk Stanów Zjednoczonych w naszym regionie i na rozmieszczenie tu sprzętu wojskowego.

Amerykański ambasador przy NATO Douglas Lute powiedział w Brukseli, że niedługo Stany Zjednoczone ujawnią dokładne plany dotyczące zwiększenia obecności swoich wojsk na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, z powodu zagrożenia ze strony Rosji. Pentagon zdecydował się przeznaczyć blisko 3,5 mld dolarów na większą ilość ćwiczeń amerykańskich wojsk w naszym regionie, a także rozmieszczenie elementów sprzętu militarnego.

Rząd Beaty Szydło zajmuje się więc uregulowaniem prawnym obecności obcych wojsk na terenie Polski. Stała obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce jest jednym z priorytetów polityki zagranicznej Prawa i Sprawiedliwości, o czym na początku lutego mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Na podstawie: forsal.pl. polskieradio.pl.