Irlandzka organizacja charytatywna zajmująca się walką ze szkodliwością alkoholu, przeprowadziła właśnie badania dotyczące zdrowia Irlandczyków. Okazuje się, że blisko jedna czwarta młodych irlandzkich mężczyzn umiera przedwcześnie z powodu jego nadużywania, a problem ze skutkami picia ma jedna trzecia populacji między 15. a 24. rokiem życia.

Alcohol Action Ireland z okazji „Tygodnia Zdrowia Mężczyzn” zachęcało Irlandczyków do przemyślenia swojego podejścia do konsumpcji napojów wyskokowych. Organizacja twierdzi, że picie w Irlandii przedstawiane jest jedynie w pozytywnym świetle, głównie jako sposób spędzenia czasu ze znajomymi.

Tymczasem niemal nie mówi się o szkodliwości nadużywania alkoholu. Zwiększa ono tymczasem ryzyko wystąpienia poważnych chorób, w tym między innymi nowotworów jamy ustnej, gardła, jelit czy wątroby. W swoim oświadczeniu Alcohol Action Ireland podkreśla, że rocznie raka spowodowanego alkoholem wykrywa się u 670 irlandzkich mężczyzn.

W zeszłym tygodniu swój raport na temat alkoholizmu w Irlandii wydał dubliński instytut badawczy Health Research Board. Z przygotowanych przez niego badań wynika, że blisko jedna czwarta młodych Irlandczyków umiera właśnie z powodu nadużywania alkoholu. Problemy zdrowotne z tym związane ma natomiast jedna trzecia osób w wieku od 15 do 24 lat.

Health Research Board zajęło się przy tej okazji także kwestią narkomanii. Tym samym między 2011 a 2019 rokiem liczba młodych ludzi leczonych z uzależnienia od kokainy wzrosła o 171 proc.

Na podstawie: irishcentral.com.