Tylko jedna czwarta respondentów w Stanach Zjednoczonych uważa obecny model kapitalizmu za korzystny dla społeczeństwa. Za oceanem nasila się z kolei przekonanie, że nowa polityka gospodarcza powinna uwzględniać podwyżki dla pracowników godzinowych i kontraktowych, nie wspominając o konieczności zapewnienia ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich pracujących.

Sondaż na temat stosunku Amerykanów do kapitalizmu w dobie koronawirusa przeprowadziła firma Harris Poll and Just Capital, należąca do miliardera Paula Tudora Jonesa. Z badań przeprowadzonych na grupie badawczej około tysiąca osób wynika więc, że zaledwie 25 proc. ankietowanych uważa obecną formę wolnego rynku za korzystną dla całego społeczeństwa.

Blisko 70% ankietowanych twierdzi z kolei, że przedsiębiorstwa powinny oferować 14-dniowe płatne zwolnienie chorobowe dla wszystkich pracowników, w tym również godzinowych i kontraktowych, zamiast wysyłać ich na przedłużone urlopy. Dla 67 proc. respondentów system ekonomiczny powinien zmierzać do podwyższania stawek dla „pracowników kluczowych firm”, zamiast wracać do minimalnych stawek sprzed pandemii.

Raport Harris Poll and Just Capital podsumowuje, że mieszkańcy USA oczekują, iż przedsiębiorcy wezmą na siebie więcej socjalnych obowiązków w postaci ubezpieczeń zdrowotnych, płatnych urlopów chorobowych, płatnych urlopów zdrowotnych, podwyżki płac czy większej elastyczności w zakresie pracy zdalnej.

Na podstawie: businessinsider.com.