Trybunał Konstytucyjny Republiki Południowej Afryki zdecydował się na uchylenie decyzji ministra sprawiedliwości i służby więziennej Ronalda Lamoli. Tym samym polski antykomunista Janusz Waluś ma zostać warunkowo zwolniony z więzienia, a powinno to nastąpić w ciągu najbliższych 10 dni.

Główny sędzia Trybunału Konstytucyjnego RPA, Raymond Zondo, nazwał „nieracjonalną” i „podlegającą rewizji” decyzję Lamoli o pozostawieniu Walusia za kratami. W marcu 2020 roku szef resortu sprawiedliwości i służby więziennej odmówił udzielenia naszemu rodakowi zwolnienia warunkowego, mając w tej sprawie sojusznika w postaci Najwyższego Sądu Apelacyjnego.

Według Lamoli kara dożywotniego więzienia dla Walusia powinna zostać wykonana, bo w ten sposób powinno się przekazać informację całemu społeczeństwu, że zabójstwa polityczne przywódców politycznych są niedopuszczalne. Zondo wziął natomiast pod uwagę fakt zwolnienia warunkowego z więzień innych osób zamieszanych w podobne sprawy. W tym Clive’a Derby’ego-Levisa, który miał rzekomo zlecić Walusiowi zabicie lidera komunistów Chrisa Haniego.

Polski antykomunista został skazany w 1993 roku, natomiast już dwie dekady temu zyskał prawo ubiegania się o zwolnienie warunkowe z południowoafrykańskiego więzienia. Podejmował więc próby jego uzyskania przez kilka ostatnich lat. Jak sam podkreślał, konieczne jest bowiem ustalenie przyczyn i podstaw jego dalszego przetrzymywania za kratkami.

Na podstawie: timeslive.co.za.