iran-flagaIrański wiceminister spraw zagranicznych zaprzeczał doniesieniom koalicji skupionej wokół Arabii Saudyjskiej, jakoby jego kraj ingerował w wewnętrzne sprawy Jemenu. Zaznaczył jednak, że Iran wykorzystuje swoją pozycję i wpływy w zaprowadzeniu pokoju w regionie Bliskiego Wschodu.

Amir Hossein powiedział w czwartek dziennikarzom, że Iran nie ingeruje w wewnętrzne sprawy Jemenu, a na terytorium tego kraju nie znajdują się żadne jego oddziały zbrojne, ani nawet doradcy wojskowi mający rzekomo szkolić szyitów z ruchu Hutich. Dodał jednocześnie, iż obrona Jemeńczyków przed agresją Arabii Saudyjskiej jest suwerenną sprawą tego narodu.

Irański dyplomata podtrzymał stanowisko swojego kraju w kwestii jedności terytorialnej Jemenu, a także przyznał, iż Iran popiera działania ruchu Hutich, zwłaszcza te wymierzone w grupy terrorystyczne. Irańczycy wykorzystują też swoje wpływy dyplomatyczne w regionie do złagodzenia konfliktu i zaprowadzenia pokoju w regionie Bliskiego Wschodu.

Hossein skrytykował insynuacje Saudów dotyczące rzekomego udziału irańskich wojskowych w jemeńskiej wojnie domowej i dostarczaniu broni do tego kraju, bowiem jak dotąd nie przedstawiono żadnego dowodu potwierdzającego te informacje. Wiceminister potępił natomiast saudyjską kampanię jako wspierającą ekstremizm w regionie. Irańczycy uważają też, że swojej roli nie spełnia ONZ, który nie zajął się skutkami ataków Saudów na ludność cywilną.

na podstawie: presstv.ir