uzbrojony-dronKorpus Straży Islamskiej Rewolucji (KSIR) w Iranie zamierza przeprowadzić szkolenia wśród starszych uczniów irańskich szkół – tematyką szkoleń będzie walka i obrona przed bezzałogowymi samolotami, popularnie nazywanymi dronami. Zagrożenie ze strony amerykańskich i izraelskich dronów w Iranie staje się coraz poważniejsze.

Według słów generała Alego Fazila, przywódcy paramilitarnego ugrupowania Basij, wchodzącego w skład KSIR, szkolenie z zakresu obrony przed wrogimi dronami będzie częścią specjalistycznego kursu przysposobienia obronnego. Generał nie uściślił jednak, jakie sposoby oddalenia zagrożenia płynącego z działalności wrogich dronów będą omawiane i ćwiczone podczas szkolenia – podaje agencja Interfax.

Należy dodać, że Iran niejednokrotnie oskarżał amerykańskie siły zbrojne o naruszenie przestrzeni powietrznej w związku z lotami samolotów bezzałogowych wzdłuż irańskich granic. USA z kolei ripostują, że drony latają tylko w „neutralnych strefach” i zabezpieczają amerykańskie siły stacjonujące w regionie. Ostatni głośny incydent związany z bojową/szpiegowską działalnością amerykańskich dronów na terenie Iranu miał miejsce w marcu.

na podstawie: n-idea.am