Irańskie organy wywiadowcze poinformowały o rozbiciu siatki cybernetycznej zorganizowanej przez amerykańską Centralną Agencję Wywiadowczą, a także aresztowaniu co najmniej kilku jej członków. Operacja była możliwa dzięki współpracy pomiędzy służbami Iranu oraz jego regionalnych sojuszników.

Szef Najwyższej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Iranu, admirał Ali Szamchani, powiedział w wywiadzie dla irańskich mediów publicznych, że służbom irańskim udało rozbić się siatkę cybernetyczną działającą na zlecenie Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Stanów Zjednoczonych. Jej członkowie mieli zaś zostać aresztowani na terenie kilku niewymienionych przez wojskowego państw. 

Szamchani zaznaczył jedynie, że operację przeciwko jednej z najbardziej skomplikowanych sieci cybernetycznych udało się przeprowadzić dzięki współpracy, jaką irańskie służby specjalne podjęły z jednostkami państw sojuszniczych. Ponadto oskarżył on Amerykanów o prowadzenie kolejnych nielegalnych działań, które są nie tylko niezgodne z zasadami prawa międzynarodowego, ale nawet z amerykańską polityką bezpieczeństwa.

Już w 2012 r. amerykański dziennik „The Washington Post” pisał na swoich łamach, że CIA oraz izraelskie wojsko pracowały nad uruchomieniem sieci cybernetycznej, dzięki której możliwe byłoby atakowanie irańskich instalacji nuklearnych. Niedawno władze Iranu poinformowały z kolei o zakończeniu  prac nad specjalnymi zaporami uniemożliwiającymi przeprowadzenie cyberataku przeciwko instytucjom państwowym.

Na podstawie: presstv.com, en.farsnews.com.