Prokurator z Instytutu Pamięci Narodowej wraz z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszedł do prawicowego Wydawnictwa 3DOM. W czasie prowadzonych czynności służby skonfiskowały kilka książek dotyczących tematyki żydowskiej. Postępowanie wobec wydawnictwa zostało wszczęte na wniosek oświęcimskiego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Z relacji Wydawnictwa 3DOM wynika, że dzisiaj rano przedstawiciele IPN i ABW weszli zarówno na teren wydawnictwa, jak i do prywatnych obiektów należących do jego szefa, Tomasza Grzegorza Stali. Czynności miały związek z podejrzeniem złamania artykułu 55 ustawy o IPN.

Sprawa dotyczy kwestionowaniu masowego dokonywania zabójstw ludności pochodzenia żydowskiego na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z tego powodu prokurator z IPN-u miał skonfiskować nakład kilku książek, na czele z kultowymi „Tematami niebezpiecznymi” autorstwa nieżyjącego już dr Dariusza Ratajczaka.

Z relacji właściciela wydawnictwa wynika, że pracownik Instytutu wybierał książki do konfiskaty kierując się ich okładkami. Na tej podstawie „zaaresztowane” zostały nawet publikacje mającej ponad sto lat albo będące beletrystyką.

Na podstawie: facebook.com/3DOMpro.