Muzułmanie w Holandii mają skarżyć się na cenzurę w mediach społecznościowych. Facebook usuwa bowiem ich posty i blokuje konta w związku z wychwalaniem przez nich zwycięstwa Talibanu w Afganistanie. Jednym z zablokowanych użytkowników serwisu ma być radny Hagi, reprezentujący w samorządzie ugrupowanie reprezentujące interesy wyznawców islamu.

Na cenzurę ze strony Facebooka skarży się kilka znanych person w świecie holenderskich muzułmanów. Jedną z nich jest radny Hagi, Arnoud van Doorn, w przeszłości reprezentujący… antyislamską Partię Wolności Geerta Wildersa. Jego konto zostało zawieszone na 30 najbliższych dni, bo w ciągu ostatnich dni wychwalał on powrót talibów do władzy w Afganistanie.

Kolejnym ocenzurowanym islamskim aktywistą jest salaficki nauczyciel Abderrahman Abu Jouwairiah. Administracja portalu usunęła jego tekst odnoszący się do triumfu Talibanu nad Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami.

Całkowicie usunięte zostało konto należące do Abdula Jabbara van de Vena. Znany w Holandii muzułmański kaznodzieja, podobnie jak wymienione wyżej postacie, od kilku dni zamieszczał na Facebooku treści przedstawiające jego poparcie dla ekstremistów z Afganistanu. Ostatecznie van de Ven postanowił założyć sobie nowe konto.

Na podstawie: rmf24.pl, telegraaf.nl.