Dowódcy wojskowi libańskiego Hezbollahu poinformowali, że ich oddziały są bliskie całkowitego przejęcia kontroli na granicy libańsko-syryjskiej. Na polu bitwy mają pozostawać już tylko niedobitki dawnej Al-Kaidy, dlatego libańskie ugrupowanie wzywa ich bojowników do poddania się i złożenia broni, aby otrzymali oni gwarancje bezpieczeństwa po czterodniowej ofensywie Hezbollahu.

Wojskowa ofensywa Hezbollahu rozpoczęła się przed czterema dniami, a w jej wsparcie zaangażowały się siły powietrzne Syryjskiej Armii Arabskiej. Celem libańskiego ruchu oporu stali się ekstremiści z sojuszu Dżabat Fateh al-Szam, tworzonego przede wszystkim przez dawnych bojowników syryjskiego odłamu Al-Kaidy, którzy kontrolowali dotąd niewielki teren Syryjskiej Republiki Arabskiej przy jej granicy z Libanem.

Kierownictwo wojskowych oddziałów Hezbollahu poinformowało, iż po czterech dniach walk są oni o krok od całkowitego przejęcia kontroli nad wspomnianym terenem, ponieważ udało im się zniszczyć główną twierdzę „rebeliantów” znajdującą się na północny wschód od libańskiego miasta Arsal. Jednocześnie libańskie ugrupowanie wezwało terrorystów do poddania się i złożenia broni, bo tylko w tym wypadku otrzymają oni gwarancję bezpieczeństwa od działaczy Hezbollahu.

W akcję zaangażowała się libańska armia rządowa, która postanowiła wzmocnić środki bezpieczeństwa w pobliżu miasta Arsal, po tym jak pojawiły się doniesienia o możliwych porwaniach personelu wojskowego przez bojowników Dżabat Fateh al-Szam. Do takich przypadków doszło już przed trzema laty, kiedy na początku sierpnia 2014 r. terroryści z Państwa Islamskiego i Al-Kaidy zostali wyparci z Arsal przez Hezbollah i armię Libanu.

Swoimi sukcesami mogą poszczycić się także syryjscy żołnierze, którzy przejęli kontrolę nad kolejnymi wioskami w prowincji Homs, wyzwolili kolejną wieś nieopodal Damaszku, a także zabili kilkudziesięciu terrorystów z Państwa Islamskiego w pobliżu miasta Dajr az-Zaur we wschodniej części kraju.

Na podstawie: english.almanar.com.lb, presstv.ir, sana.sy, albaath.news.sy.