Dostępna na całym świecie amerykańska stacja telewizyjna HBO chwali się, iż wśród producentów ich treści reżyserzy o białym kolorze skóry stanowią już zdecydowaną mniejszość. Kilka lat temu proporcje były zupełne odwrotne, dlatego w zmianie tej sytuacji pomógł specjalny program, który w przyszłości ma jeszcze bardziej pogłębić zróżnicowanie pod względem rasy i płci osób parających się tym zajęciem.

Skupiająca reżyserów i producentów filmowych organizacja Directors Guild of America informowała w sezonie filmowym 2014/2015, że w stacji HBO tylko 23 proc. reżyserów jest innego kolory skóry niż biały, dlatego postanowiła ona wdrożyć akcję „Because of Her”, zaplanowaną przez dyrektora programowego HBO Casey’a Bloysa. Dzięki temu obecnie to 57 proc. osób trudniących się reżyserią to białe i kolorowe kobiety oraz kolorowi mężczyźni.
Bloys twierdzi, że jego działania nie miały na celu dostosowania się do wymogów politycznej poprawności, lecz miały na celu tworzenie lepszych treści dla widzów jego stacji. Jego zdaniem kobiety mają bowiem inną wrażliwości i choćby z tego powodu mogą przedstawiać pewne historie inaczej od białych mężczyzn. Jednocześnie chce on rozszerzać swoją akcję, aby w niedalekiej przyszłości podobne proporcje dotyczyły scenarzystów filmowych pracujących dla HBO.
Na podstawie: wirtualnemedia.pl.