Palestyński ruch oporu Hamas potępił działania Izraela zmierzające do ograniczenia chrześcijanom dostępu do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Izraelskie władze od dłuższego czasu próbują zmniejszać liczbę wyznawców Chrystusa uczestniczących w świątecznych obrzędach religijnych, a ich politykę potępiła również sąsiednia Jordania.

Kościoły chrześcijańskie działające na terenie Ziemi Świętej potępiły działania izraelskiej policji, która zdecydowała się ograniczyć liczbę uczestników obchodów prawosławnych świąt wielkanocnych. W ubiegłym roku do Bazyliki Grobu Pańskiego mogło udać się blisko 10 tys. osób, natomiast w tym roku jedynie około 1,8 tys.

Ojciec Mattheos Siopsis z Greckiego Kościoła Prawosławnego wezwał wszystkich zainteresowanych chrześcijan do udziału w sobotnim rytuale Świętego Ognia, chociaż Izrael zdecydował się między innymi na postawienie dodatkowych punktów kontrolnych we Wschodniej Jerozolimie.

Działania izraelskich władz potępił Hamas. Palestyński ruch oporu uważa ograniczenie dostępu do Bazyliki Grobu Świętego za „rażącą ingerencję w praktykowanie rytuałów religijnych oraz za „rozszerzenie rasistowskiej kampanii i ataków wymierzonych w chrześcijan oraz w ich święte miejsca”. Dodatkowo Hamas skrytykował zakaz odwiedzania Wschodniej Jerozolimy przez wyznawców Chrystusa mieszkających w Strefie Gazy.

Do decyzji syjonistycznych służb odniosła się również Jordania. Jej służby dyplomatyczne wezwały Izrael do „poszanowania historycznego i prawnego status quo w Jerozolimie”, a także do zaprzestania wszystkich restrykcji dotykających chrześcijan.

Na podstawie: bbc.com, middleeastmonitor.com.