„Rzeczpospolita” przytacza najnowsze dane dotyczące przestępczości wśród cudzoziemców przebywających w naszym kraju. W policyjnych statystykach królują oczywiście Ukraińcy, bo to właśnie oni stanowią najliczniejszą grupę imigrantów. Wyraźna jest jednak nadreprezentacja przestępców wśród Gruzinów, gdy weźmie się pod uwagę całkowitą liczbę gruzińskich obywateli mieszkających w Polsce.

Dane Komendy Głównej Policji przytaczane przez gazetę dotyczą pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku. W tym czasie cudzoziemcy najczęściej popełniali przestępstwa związane z kradzieżami, prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu oraz posiadaniem narkotyków.

Ogółem zarzuty od stycznia do maja usłyszało dokładnie 4695 obywateli innych państw. Najwięcej spośród nich, bo 2288 posiadało paszport Ukrainy. Poza tym wśród podejrzanych znalazło się 901 Gruzinów, 277 Białorusinów, 228 Mołdawian i 70 Rosjan.

Dziennikarze „Rzeczpospolitej” zauważają, że liczba przestępców z Ukrainy nie powinna dziwić, ponieważ w Polsce przebywa oficjalnie blisko 1,5 mln ukraińskich obywateli. Wyraźna jest jednak nadreprezentacja Gruzinów. Łącznie przebywa ich bowiem w naszym kraju blisko 22 tys. Dla przykładu Białorusinów jest czterokrotnie więcej, a do aresztów trafiło „tylko” 277.

W ciągu ostatniej dekady wyraźny jest wzrost liczby obcokrajowców podejrzanych o popełnienie przestępstw kryminalnych. W 2013 r. było ich 3,5 tys., z kolei w ubiegłym roku już ponad 12,4 tys.

Na podstawie: rp.pl.