zloty-swit-represjeW czwartek 5 grudnia greckie służby dokonały przeszukań w mieszkaniach kolejnych posłów nacjonalistycznej partii Złoty Świt, która od połowy września bieżącego roku spotyka się ze stałymi represjami. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych akcji systemu przeciwko greckim nacjonalistom, przynależność do Złotego Świtu usiłuje zrównać się z przynależnością do „zorganizowanej grupy przestępczej”.

Po policyjnych przeszukaniach, zasiadający w greckim parlamencie posłowie Stathis Boukouras, Giorgos Germenis oraz Panayiotis Iliopoulos zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty. Politycy Złotego Świtu są oskarżeni o przynależność do grupy, która miała zajmować się atakami na imigrantów oraz działaczy o skrajnie lewicowych poglądach. Podczas przeszukań ich mieszkań nie znaleziono jednak dowodów mogących potwierdzać stawiany im zarzut.

Zarzut stawiany trzem zatrzymanym działaczom nacjonalistycznej partii posłuży najprawdopodobniej do uchylenia immunitetu poselskiego. W październiku na podstawie podobnych oskarżeń odebrano immunitet trzem innym działaczom tej partii – w tym jej przewodniczącemu.

Wzmożone represje wobec nacjonalistów w Grecji mają związek z zabójstwem, do którego w połowie września w Atenach. Wówczas po sprzeczce w jednym z ateńskich barów doszło do bójki, w której śmierć poniósł znany z anarchistycznych poglądów 34-letni raper Pavlos Fyssas. Jego śmierć przypisano sympatykowi Złotego Świtu, a władze postanowiły wykorzystać ten fakt do rozpoczęcia represji wobec jego działaczy – po kilku dniach doszło do pokazowych zatrzymań przywódców partii, którym zarzuca się „kierowanie grupą przestępczą”.

Sami działacze Złotego Świtu zaprzeczają związkom z jakąkolwiek grupą przestępczą, podkreślając, że są ofiarami lęków obecnej władzy, która obawia się ciągłego wzrostu popularności ich partii. Nacjonaliści przypominają również, że greckie władze nie przeprowadziły jakichkolwiek przeszukań w przybytkach tzw. „antyfaszystów” po 1 listopada tego roku, kiedy dwóch działaczy Złotego Świtu zostało zastrzelonych pod jedną z siedzib partii (zobacz: Materiał filmowy z mordu na działaczach Złotego Świtu).

na podstawie: euronews.com

Zobacz również:
Złoty Świt może stracić dotacje budżetowe
Grecja: Władze wykorzystają śmierć lewicowego muzyka do delegalizacji partii nacjonalistów?