zloty-swit2Zasiadająca w greckim parlamencie partia Złoty Świt, która w ostatnich wyborach zdobyła 7% głosów, cieszy się coraz większą popularnością. Według ostatnich sondaży, poparcie dla partii nacjonalistów w społeczeństwie waha się między 14 a 18%.

Inne partie polityczne w Grecji, takie jak centroprawicowa Nowa Demokracja czy lewicowa Syriza cieszą się średnio 20-procentowym poparciem, jednak od dłuższego czasu skala ich poparcia pozostaje bez zmian. Wzrost popularności na greckiej scenie politycznej zauważalny jest wyłącznie w przypadku nacjonalistycznego Złotego Świtu.

Nacjonaliści cieszą się największym poparciem wśród młodzieży. Złoty Świt według sondaży plasuje się na drugim miejscu pod względem poparcia młodych Greków. Ponadto, blisko 11% ludzi popierających centroprawicę zastanawia się czy nie przekazać swojego głosu nacjonalistom. Podobne rozważania są obecne u 7% lewicowych wyborców.

Złoty Świt największą popularność zdobywa w dużych miastach, takich jak Ateny i Saloniki. Oprócz tego, nacjonaliści są wyjątkowo popularni w greckich siłach zbrojnych, co szczególnie niepokoi obecny establishment.

na podstawie: golden-dawn-international-newsroom.blogspot.com