francja-nacjonalisciWe Francji nie ustają państwowe represje wobec nacjonalistów. 24 lipca władze zdelegalizowały kolejne dwie nacjonalistyczne organizacje, oskarżając je o „ekstremizm” oraz „propagowanie nienawiści i negacjonizmu”.

Po delegalizacji Trzeciej Drogi (fr. Troisième Voie), Młodzieży Narodowo-Rewolucyjnej (Jeunes Nationalistes Révolutionnaires, JNR) i stowarzyszenia Pragnienie Marzeń (Envie de rêver), francuskie MSW obrało na cel kolejne dwa narodowe ugrupowania: Dzieło Francuskie (L’Oeuvre francaise) oraz Nacjonalistyczną Młodzież (Jeunesses nationalistes). Informację o wydanym zakazie działalności obydwu ugrupowań podano do publicznej wiadomości za pośrednictwem Manuela Vallsa, ministra spraw wewnętrznych.

Władze podpierają swoje działania rzekomym związkiem wszystkich wymienionych wyżej grup ze śmiercią 18-letniego anarchisty, Clementa Merica, który zmarł w wyniku sprowokowanej przez „antyfaszystów” bójki z nacjonalistami. Do zdarzenia doszło przed miesiącem, 5 czerwca, na corocznej ulicznej wyprzedaży ubrań marki Fred Perry w Paryżu. Meric wraz z czterema innymi „antyfaszystami” spotkali przy jednym ze straganów czterech nacjonalistów, którym zaproponowali walkę w wyrównanych proporcjach (4×4). Clement Meric otrzymał jeden cios w twarz, po którym upadł na ziemię i uderzył głową w przydrożny słup – w wyniku tego uderzenia młody anarchista zmarł po kilku godzinach w szpitalu.

Środowiska „antyfaszystowskie”, głównonurtowe media oraz czołowi politycy (szczególnie z rządzącej Partii Socjalistów) zaczęli grzmieć o „brutalnym zabójstwie” i „fali skrajnie prawicowej przemocy”, domagając się tym samym podjęcia państwowych działań przeciwko nacjonalistom. Lewaccy aktywiści z tzw. „Antify”, skupieni pod szyldem Action Antifasciste, zaczęli masowo zgłaszać się na policyjne komendy w Paryżu, by składać niezgodne z prawdą i obciążające jednego z nacjonalistów zeznania.

Zarzut zabójstwa w tej sprawie usłyszał niewiele starszy od zmarłego anarchisty młody nacjonalista Esteban, który na jego podstawie został osadzony w areszcie. Dzięki zapisom z monitoringu, na których widać, iż to „antyfaszyści” byli stroną prowokującą całe zajście,  obrońcom Estebana udało się zmienić kwalifikację czynu na nieumyślne spowodowanie śmierci – w dalszym ciągu jednak pozostaje on w areszcie.

Działania mające na celu zakazanie działalności ugrupowań o charakterze nacjonalistycznym we Francji zainicjował premier Jean-Marc Ayrault, który na specjalnym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego (niższa izba parlamentu) zapowiedział, że rząd Partii Socjalistów będzie dążył do „rozbicia na kawałki” wszelakich organizacji o tym profilu. Pozytywnie o planach delegalizacji wypowiedział się również prezydent Francji, François Hollande.

Podobnie jak w przypadku zdelegalizowania trzech pierwszych narodowych ugrupowań, zakaz działalności organizacji L’Oeuvre francaise i Jeunesses nationalistes wydano na podstawie konstytucyjnego zapisu zakazującego działalności „prywatnych milicji”. Szef MSW, Manuel Valls, oświadczył w mediach, że – jego zdaniem – zdelegalizowane ugrupowania miały mieć „charakter paramilitarny”, w związku z czym działały jak „milicja”.

Nacjonaliści ze zdelegalizowanych ugrupowań informują, że wydane przez władze zakazy nie zatrzymają ich działalności. Lider Nacjonalistycznej Młodzieży, Alexander Gabriac, w oświadczeniu na stronie swojej organizacji zapowiedział kontynuowanie działań bez względu na postępujące represje.

na podstawie: jeunesses-nationalistes.fr / lefigaro.fr / źródła własne

Zobacz również:
– Francja: Władze wykorzystują śmierć “antyfaszysty” do wzmożonych represji wobec nacjonalistów
– Francuski rząd chce delegalizacji narodowych ugrupowań
– Francja: Rząd chce zdelegalizować kolejne nacjonalistyczne ugrupowania