soini3Działacze uchodzącej za nacjonalistyczną partii Prawdziwi Finowie domagają się usunięcia z fińskich szkół obowiązkowego nauczania języka szwedzkiego. Jak twierdzą politycy partii, obowiązkowe lekcje szwedzkiego działają na niekorzyść kształtowania wśród młodych Finów poczucia własnej tożsamości narodowej.

Wymazanie obowiązkowych lekcji szwedzkiego ze szkół będzie oznaczało zmianę w konstytucji Finlandii, według której kraj ten posiada dwa języki urzędowe – fiński i szwedzki. Finlandia przez ponad pięć wieków była częścią szwedzkiego królestwa, dzisiaj jej obszar według oficjalnych statystyk zamieszkuje 5% Szwedów.

Przed oficjalnym przedstawieniem projektu pod obrady fińskiego parlamentu, Prawdziwi Finowie poddali swój pomysł w formie sondy wszystkim zasiadającym w nim posłom. Biorący udział w sondażu parlamentarzyści podzielili swoje głosy niemalże po połowie – 97 z nich uważa, że szwedzki nie powinien być językiem obowiązkowym, zaś 96 opowiada się za pozostaniem przy obecnych przepisach. W najbliższych tygodniach Prawdziwi Finowie przygotują projekt ogólnokrajowego referendum w tej sprawie.

Prawdziwi Finowie to centroprawicowa partia o charakterze konserwatywno-narodowym. Ze względu na swoje postulaty, które odbiegają od ogólnie przyjętej liberalnej linii światopoglądowej, komentatorzy i media okrzyknęły ją mianem partii nacjonalistycznej. Partię określa się między innymi antyimigrancką, eurosceptyczną – obywatele popierający PF w przeważającej większości wyrażają obawy związane z takimi czynnikami jak brukselska hegemonia w Unii Europejskiej, czy usilnie propagowany i wprowadzany w życie model multi-kulti, poprzez reorganizację rynku pracy wypychający rdzennych obywateli państw Unii – w tym Finlandii – z dotychczasowych miejsc pracy.

na podstawie: spiegel.de