Od wczoraj w Finlandii obowiązuje nowe prawo pozwalające pozbawiać tamtejszego obywatelstwa osób, które mają paszport innego kraju i zostały skazane za szereg poważnych przestępstw przeciwko państwu. Zaliczają się do nich przede wszystkim czyny związane z działalnością terrorystyczną czy szpiegostwem.

W ustawie obowiązującej od środy można przeczytać, że karane pozbawieniem obywatelstwa są głównie przestępstwa związane z terroryzmem i zdradą, za które grozi co najmniej osiem lat pozbawienia wolności. Chodzi więc między innymi o szpiegostwo i zagrożenie dla suwerenności Finlandii, naruszenie zakazu posiadania broni chemicznej, handel ludźmi, branie zakładników, porwania czy zbrodnie.

Wszystkie wymienione wyżej przestępstwa grożą tym samym pozbawieniem fińskich obywatelstw osób posiadających również paszport innego kraju, natomiast decyzję o jego odebraniu podejmować będzie Urząd ds. Migracji.

W styczniu fiński minister spraw wewnętrznych Kai Mykkänen opowiedział się nawet za pozbawieniem fińskich paszportów winnych przestępstw seksualnych, co było związane z głośną sprawą molestowania nieletnich kobiet w kilku fińskich miastach, lecz jak na razie nowe prawo nie obejmuje tego zagadnienia.

Na podstawie: nyheteridag.se.