Minister finansów Andrzej Domański poparł nowe regulacje Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia transakcji gotówkowych. Bruksela chce, aby transakcje powyżej kwoty 10 tysięcy euro były dokonywane tylko za pośrednictwem rachunków bankowych. Rzekomo w ten sposób możliwa będzie walka z przestępstwami finansowymi.

Rada Europejska osiągnęła wraz z Parlamentem Europejskim porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących obrotu gotówką. Od 2027 roku w życie ma wejść limit, zgodnie z którym transakcje powyżej 10 tysięcy euro będą mogły być dokonywane tylko za pośrednictwem instytucji finansowych.

Bruksela twierdzi, że takie rozwiązanie pomoże w walce z procederem prania brudnych pieniędzy i z finansowaniem terroryzmu. Pod tymi hasłami UE chce wprowadzić także ograniczenia na rynku bitcoinów.

Rozwiązania przyjęte przez unijnych urzędników popiera resort finansów. Domański odpowiadając na interpelację posłów Konfederacji stwierdził, że są to rozwiązania „likwidujące istniejące luki i uszczelniające aktualne regulacje”.

Na podstawie: dorzeczy.pl, tvn24.pl.